Miért hasznos egy kukta a háztartásban?
A kukták a sajátságos, zárt technológiájuknak köszönhetően vákuum szerű rendszert hoznak létre a lezárt fedő alatt. A zárt edényben hevülő vízgőz nem tud távozni, így egyre magasabb lesz benne a nyomás. A kukta technológiájának legnagyobb előnyei néhány pontban:
- Ebben a zárt rendszerben az ételek akár 70%-kal rövidebb idő alatt elkészülnek, sokkal hamarabb puhul meg a hús vagy bab. Ráadásul számos íz és tápanyag megmarad bennük.
- Az idővel párhuzamosan pénz is megtakarítható, hiszen kevesebb ideig van használatban a tűzhely / főzőlap.
- A kukta használatával az idő- és pénzmegtakarítás áttételesen a környezet kímélését is jelenti.
- Mivel a kuktából nem távozik a meleg vízgőz, ezért nyáron nagyon kényelmes és kellemes a használata, mert nem fűti fel még jobban a már amúgy is meleg konyhát.
A kukta biztonságos használata 5 pontban
A kukták bizonyítottan nagy segítőtársak a konyhában csak meg kell tanulni becsülni, irányítani és használni őket. Az ALZA kukták jóval biztonságosabbak és robbanásmentesek, mint az olcsóbb kivitelű gyorsfőzők. Léteznek már elektromos szerkezetűek, amelyek le is állítják magukat, ha veszélyt észlelnek. Ettől függetlenül a nem körültekintő használat során még okozható konyhai baleset vele, például megégetjük magunkat a kicsapó vízgőzzel, vagy túlfőzzük az ételt. Hogyan kerülhető el, hogy felrobbanjon egy kukta? Mit tehetünk a biztonságos használat érdekében?
- Bármilyen kukta is legyen a birtokunkban, feltétlenül olvassuk el a használati útmutatóját! Sok felesleges és kellemetlen problémától óvhat meg, ha tisztában vagyunk a saját kukták működésével, karbantartási elveivel és tulajdonságaival.
- A kukta minden használatkor legyen teljesen tiszta, különösen a gumiszigetelés és a szelep környékén! Ugyanis ha nem tud megfelelően távozni a felesleges vízgőz, a dugulás végzetes következményekkel járhat.
- Mindig optimális mennyiségű vizet használjunk, nem túl keveset és ne is túl sokat! Ha 1,5 deciliternél kevesebb vízzel állunk neki puhítani valamilyen ételt, előfordulhat, hogy még az elkészülési idő előtt elfogy a víz. Ha pedig túl sok folyadék gyűlik fel a kukta belsejében, akkor nem lesz helye a gőznek mozogni. Általános szabály, hogy a kukta kétharmadáig öntsük csak fel vízzel.
- A legtöbb kukta sípolással jelzi, ha felforrt benne a víz, ekkor a legnagyobb a nyomás a kukta belsejében. Ekkor vegyük meglehetősen alacsonyra a főzési lángot és a főzési időt innentől számoljuk!
- Mindig csak úgy ellenőrizzük az ételt, hogy csökkentettük a kukta belsejében lévő nyomást! Erre a célra a legtöbb kuktán található egy szelep, mely segítségével kiereszthető a gőz nagy része. Ezután is érdemes óvatosan bánni a kuktával a balesetek elkerülése érdekében: húzzuk le a lángról, hagyjuk kihűlni a kuktát, és óvatosan, valamint csak kesztyűben nyissuk fel az edényt! Ennél gyorsabb módszer, ha a még zárt kuktát a csapba tesszük, és hideg vizet folyatunk rá. A lehűtéssel elkerülhető, hogy a kicsapó forró gőz kárt tegyen a használóban.